poniedziałek, 16 stycznia 2012

„Muzułmanie i inni Niemcy” Piotra Burasa

Zachęcam do zapoznania się z notatką wydawnictwa Sic! na temat książki „Muzułmanie i inni Niemcy” Piotra Burasa.

„Muzułmanie i inni Niemcy” Piotra Burasa – książka wydana przez Wydawnictwo Sic! we wrześniu 2011 roku – trafiła na rynek w chwili, gdy kwestie w niej poruszane z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej gorące. Znalazło to odzwierciedlenie w recenzjach książki, jakie pojawiały się w mediach w ostatnich półroczu.
Czy Angela Merkel uratuje euro? I czy w związku z tym Unia Europejska stanie się bardziej niemiecka? W gorących miesiącach kryzysu wokół wspólnej waluty takie pytania przestały być domeną ekspertów. Zwłaszcza w Polsce wizja „niemieckiej Europy” wywołuje kontrowersje. Ale zanim zdecydujemy się, czy nas ona cieszy, czy też przeraża, warto zastanowić się, co właściwie oznacza „bardziej niemiecka Europa”? Nowa książka Piotra Burasa pojawia się w dobrym momencie i rzuca wiele światła na ten problem– pisał 23 grudnia 2011 w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Rafał Woś, chwaląc Burasa między innymi za udane rozbijanie mitów o naszym sąsiedzie. W sumie wychodzi z tego kolorowy i niebanalny portret Niemców dwie dekady po zjednoczeniu. […] Niewątpliwie niezastąpiony, jeśli mamy połapać się w tym, czego właściwie od siebie i od Europy chce dziś gigant znad Renu i Łaby – konkluduje Woś.
Natomiast Adam Krzemiński w „Gazecie Wyborczej” z 18 października, recenzując książkę Burasa, pisał:
Nie zagraża nam kolejna niemiecka próba opanowania Europy czy wręcz świata, lecz zapadanie się Niemiec w sobie, „umykająca wiara w to, że interes niemiecki i interes europejski w dalszym ciągu są tożsame”.
Z kolei Therese Kosowski w tekście zamieszczony na portalu ResPublica.pl zwraca uwagę na problem szybko ewoluującej sytuacji w Niemczech, którą książka Burasa uchwyciła w jej stanie na wiosnę 2011 roku:
W sposób znakomity autor przedstawia współczesne dylematy Republiki, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jego diagnozy odnoszą się do permanentnie zmieniającej się rzeczywistości Niemiec – już dzisiaj sytuacja gospodarcza i pozycja w UE są inne niż wtedy, kiedy autor na początku roku pisał swoją książkę: wzrost gospodarczy przyhamowuje, prognozy są nienajlepsze, jest mniej zamówień, ale w Unii Europejskiej Niemcy odgrywają dziś większą rolę niż jeszcze kilka miesięcy czy nawet kilka tygodni temu.

O „Muzułmanach i innych Niemcach” napisali także:
Portal internetowy Puls Świata:
W książce Piotra Burasa podsumowane są najważniejsze przemiany zachodzące w obecnych latach w niemieckim społeczeństwie. W gruncie rzeczy po 1989 roku po raz pierwszy w historii wszyscy Niemcy zaczęli żyć w jednolitym, narodowym, zjednoczonym państwie – państwie, które nagle zaczyna im „uciekać”, okazuje się dalece odległe od modelu, jaki nosiło w sercu starsze pokolenie naszych sąsiadów. Zadowolenie z sukcesów gospodarczych, stabilnej polityki, legendarnej solidności i odpowiedzialności zaczyna ustępować niepewności co do tego, w którą stronę zmierza kraj i jak może wyglądać za kolejne kilkadziesiąt lat. I czy aby na pewno będą to jeszcze Niemcy?

Karolina Wigura na portalu KulturaLiberalna.pl:
Wartościowym rozwinięciem tekstu [Heinza] Bude [o stanie współczesnych Niemiec, zamieszczonego w „Die Zeit”] jest książka Piotra Burasa, która właśnie ukazała się w Polsce – „Muzułmanie i inni Niemcy. Republika berlińska wymyśla się na nowo”. Odwołując się do badań socjologa z Hamburga i wielu innych obserwatorów życia społecznego Republiki Federalnej, Buras buduje nieoczywistą i eklektyczną odpowiedź na pytanie, skąd wynikają nowe niemieckie strachy.
W księgarni internetowej Wydawnictwa Sic! książkę Piotra Burasa można zakupić z rabatem 20%!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz