wtorek, 27 grudnia 2011

"Jak szybko opanować język obcy - wybierz metodę najlepszą dla siebie" - Anna Szyszkowska-Butryn


Oto kolejna propozycja dla każdego, kogo marzeniem jest opanowanie języka obcego. Tym razem jest to nowość wydawnictwa Samo Sedno „Jak szybko opanować język obcy - wybierz metodę najlepszą dla siebie” Anny Szyszkowskiej-Butryn. Jeśli ktokolwiek z was nie wierzy w swoje możliwości lub jest święcie przekonany o tak zwanym braku „talentu do przyswajania języków obcych” natychmiast powinien sięgnąć po tę pozycję.

Poradnik ten to wielki zbiór przeróżnych metod nauki słownictwa, gramatyki, czytania ze zrozumieniem, pisania... Wszystko to oparte na typach inteligencji, które posiada każdy z nas. Na samym początku znajdziemy obszerny test, dzięki któremu poznamy charakterystykę pracy naszego mózgu. Może posiadamy zdolności, z których wcześniej nie korzystaliśmy w trakcie nauki? Poznawszy bliżej samych siebie możemy szybciutko wybrać metody, które sprawią, że przyswajanie setek słówek nie będzie nudnym, zniechęcającym nas „kuciem na blachę”. Bo przecież chodzi o to by drugi język sprawiał nam przyjemność. Nieważne bowiem czy język obcy jest nam potrzebny do zwiększenia kompetencji zawodowych czy czytania w oryginale filozoficznych traktatów. Ważne, że naprawdę chcemy sprawnie władać obcym językiem lub by po prostu przestał on być nam obcy.

Książka w ciekawej formie przedstawia nam wiele przydatnych strategii. Sama przed przeczytaniem poradnika byłam pewna, że znam ich już wiele i nic mnie nie zaskoczy. Tymczasem było zupełnie inaczej. Odkryłam wiele nowych, przydatnych sposobów na przyjemną naukę. Każdy z nich został pokrótce omówiony oraz opatrzony komentarzem osób uczących się. Autorka często przytacza także polecenia dla nas. W każdej chwili możemy złapać kartkę i wypróbować daną metodę. Przykładowe rozwiązania prezentowane są na przeróżnych językach, co zachęca do ich odkrywania. Być może ta książka będzie powodem, dla którego zaczniemy naukę hiszpańskiego lub włoskiego?

Wielkim plusem są szablony załączone w ostatnim rozdziale. Dzięki nim od razu możemy wprowadzić w swój tok nauczania coś nowego. Sama nie mogłam się oprzeć i wypróbowałam kilka z nich. Stanowią doskonałe urozmaicenie często nudnych poleceń. Co ważne wiele z nowości rozwija nie tylko lewą półkulę, ale także prawą. To bardzo ważne, by w procesie nauki korzystać z naszej kreatywności. Do przyswajania regułek i słownictwa warto zaangażować twórcze myślenie. Dzięki temu żmudna nauka stanie się zabawą. Świetnym przykładem są dzieci. Nie każemy rozwiązywać im dziesiątek przykładów na użycie czasów, ale śpiewamy z nimi piosenki i na podstawie kolorowych rysunków bawimy w skojarzenia. W każdym z nas jest trochę dziecka, więc dlaczego nie wykorzystamy tego do uprzyjemnienia poznawania nowego języka?

Autorka jest absolwentką anglistyki i kulturoznawstwa. Jej doświadczenie pozwoliło stworzyć poradnik dla każdej grupy wiekowej i na różnym poziomie. Nieważne, w którym momencie naszej podróży jesteśmy. Najważniejsze są chęci i marzenia.

Ta książka to prawdziwy skarb dla każdego, kto nie chce nudzić się podczas nauki i jest gotowy na prawdziwy sukces, który może osiągnąć dzięki sprawdzonym metodom.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję wydawnictwu EDGARD.


2 komentarze:

  1. właśnie za czymś takim się rozglądam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też rozglądałam się za książką na temat nauki języków. Dziękuję za recenzję, chyba skuszę się na tę właśnie :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń