sobota, 5 listopada 2011

"Siostrzyca" - John Harding

Powieść „Siostrzyca” autorstwa Johna Hardinga to książka, którą przeczytałam jednym tchem. Z każdą kolejną stroną historia wciągała mnie coraz bardziej, aż nie mogłam się od niej oderwać. Przyczyn było wiele, ale zacznijmy od początku.

Główna bohaterka to dwunastoletnia dziewczynka o imieniu Florence. Wraz ze swoim przyrodnim bratem Gilesem mieszkają w Blithe House. Akcja rozgrywa się w czasach, gdy jedynym zajęciem, którym mogą zajmować się dziewczynki jest nauka obowiązków gospodyni domowej. Po śmierci rodziców opiekę nad rodzeństwem przejmuje tajemniczy wuj. Nigdy osobiście go nie poznali, a jego działania sprowadzają się do wynajęcia odpowiedniej służby, która zastępuje dzieciom zarówna matkę, jak i ojca. Mimo braku możliwości podjęcia edukacji ciekawość dziewczynki zwyciężą. Florence wykrada się do opuszczonej biblioteki, gdzie samodzielnie uczy się czytać. Świat literatury pochłania ją do tego stopnia, że wymyśla swój własny, wyjątkowy język. Problemy w jej życiu zaczynają się, gdy wraz z nią i jej bratem zamieszkują kolejno dwie guwernantki. Pierwsza z nich traci życie w dość zagadkowych okolicznościach, o których nasza główna bohaterka nie chce za wiele mówić. Druga, panna Taylor, przybywa w celu kontynuacji nauczania młodego chłopca, lecz Florence podejrzewa, że nie jest to jej jedynym zamiarem. Czy seria tajemniczych zdarzeń doprowadzi dziewczynkę do punktu, w którym będzie musiała posunąć się do ostateczności? Jak uda jej się wydostać z rzeczywistości, gdzie nikt nie rozumie jej działań i motywów? Czy znajdzie się choć jedna osoba, która pomoże zagubionej osóbce, czy będzie zdana na samą siebie?

John Harding opowiada nam historię pełną tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń językiem głównej bohaterki. Dzięki narracji pierwszoosobowe zostajemy wciągnięci w jej wyjątkowy świat, ukształtowany przez najważniejszych autorów literatury gotyckiej. Dzięki temu samą „Siostrzycę” można zakwalifikować do tego rodzaju. Tutaj chciałabym wspomnieć o tłumaczeniu pani Karoliny Zaremby, które na najwyższym poziomie nadało powieści oryginalny charakter. Idealnie dobrane neologizmy nie przeszkadzają, a uatrakcyjniają lekturę. Dodatkowo autorowi udało się w bardzo ciekawy sposób nakreślić sylwetki bohaterów. Miałam wrażenie, jakbym z nimi obcowała, choć tkwiło w nich tak wiele zagadek. Jednak najważniejsze jest zakończenie. Czytelnik zostaje tak wciągnięty w intrygę, że odkładając książkę na półkę długo zastanawiałam się, czy przypadkiem nie zostałam w pewnych kwestiach zmanipulowana przez dziewczęcą wyobraźnię Florence.

Powieść „Siostrzyca” to książka, która naprawdę wciąga. Raz poznawszy główną bohaterkę, nie będziemy mogli oprzeć się jej historii.

Tytuł oryginalny: Florence and Giles
Autor: Harding John
Wydawca: Dom Wydawniczy Mała Kurka
Numer wydania: I
Data premiery: 2011-10-20
Za możliwość przeczytania „Siostrzycy” bardzo dziękuję Wydawnictwu Mała Kurka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz