niedziela, 27 listopada 2011

"Piesek Przydrożny" - Czesław Miłosz

Czesław Miłosz to jeden najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury. Świadczy o tym nie tylko Nagroda Nobla, ale uznanie, które zyskał na całym świecie. Wydawnictwo Znak wraz z Wydawnictwem Literackim podjęło się wydania bogatej twórczości autora jako Dzieła zebrane.

Jedna z książek tego cyklu to „Piesek Przydrożny”. Została ona podzielona na dwie części. Pierwsza to krótkie rozmyślania, refleksje, czasem wiersze. Druga zatytułowana „Tematy od odstąpienia” to trochę dłuższe opowiastki, historie i poetyckie eseje poruszające wiele istotnych kwestii naszego życia. Często zdarzało mi się czuć, jakbym przenosiła się w okres romantyzmu, baroku... Z tych właśnie czasów pochodzą historie, której najwidoczniej zafascynowały Miłosza. Jednak najczęściej porusza temat religii. Mimo swojej głębokiej wiary, krytycznie podchodzi do wielu kwestii związanych z Kościołem Katolickim. Poeta piętnuje zanik wartości i brak moralności. Nie omija tematu wątpliwości trapiących wielu ludzi. Rozważa intelektualne rozterki, ale także przytacza zabawne anegdoty. Niektóre teksty, choć krótkie, wprawiają czytelnika w zakłopotanie i niełatwo przejść obok nich obojętnie. Z drugiej strony, znajdziemy w zbiorze historie podnoszące na duchu.

Wszystkie utworu zawierają w sobie ducha człowieka, który był nie tylko wielkim patriotą, ale także obywatelem świata. Czesław Miłosz potrafił w niesamowity sposób wpleść oba te atuty w swoje dzieła. Pielęgnując miłość do ojczyzny potrafił krytykować jej mieszkańców. Jego prace stawiają opór konsumpcjonizmowi, choć popierają rozwój. Tylko prawdziwy artysta potrafi utrzymać w harmonii przeciwne sobie emocje.

„Wiele wynika z dialektyki wyższy – niższy. Poeta pisze dla równego sobie, niejako rozdwajając się na autora i czytelnika albo słuchacza, a ten jest idealny, to znaczy ma wiedzieć i rozumieć tyle, co sam autor.”


Wiele tu rozmyślań na temat sensu sztuki i jej roli w naszym życiu. Na każdej stronie obcujemy z doświadczeniem i wiedzą autora. Dowiadujemy się czym jest dla niego Hollywood, polska poezja i niezależność twórcy. Rzadko kiedy spotykamy się z tak rozlegle przemyślanymi aspektami naszego życia. Zadajmy, więc sobie pytanie: czy rozumiemy wystarczająco dużo, by dorównać Miłoszowi w roli czytelników?

Nie oznacza to, że musimy się zgadzać z poetą w każdej kwestii. Ja sama często denerwowałam się w trakcie lektury, bo moje zdanie było odmienne. Ale właśnie w tym tkwi sekret. Nie musimy się zgadzać z każdym pojedynczym słowem. Ważne by skłoniły nas one do refleksji, a do tego właśnie dąży twórczość Miłosza.

„Piesek przydrożny” to idealna lektura na spokojny, pełen refleksji wieczór. Nie pochłaniajmy go jak kolejne czytadło, ale powoli rozsmakowujmy się w każdym utworze. Szczególnie polecam sięgnięcie po tę książkę pod ciepłą pierzyną i „losowanie” któregoś z pięknych utworów.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu ZNAK.


2 komentarze:

  1. Cenię sobie twórczość Czesława Miłosza, więc książkę z chęcią przeczytam. Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ze wstydem przyznam, że nie znam zbyt wielu dzieł tego pisarza. Z pewnością sięgnę po "Pieska przygrożnego". Czas nadrobić zaległości! :3

    OdpowiedzUsuń